Archive for kwiecień 2010

Akustyka starożytnych budowli

Dzięki szybko rozwijającej się interdyscyplinarnej gałęzi wiedzy zwanej archeologiczną akustyką coraz więcej badaczy odkrywa, że wzniesione przez człowieka w starożytności budowle były tak projektowane, aby można było generować określone efekty dźwiękowe.

Zgodnie z tym, co kiedyś powiedział niemiecki poeta Goethe: „Architekturę zwę zamrożoną muzyką” – archeologiczni akustycy uważają, że z akustyki starożytnych budowli można dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy o dawnych czasach.

Naukowcy z Politechnicznego Instytutu Rensselear w USA odkryli, że niektóre hinduskie świątynie, datowane na siódmy wiek, posiadają muzyczne filary. Paul Calamia i Jonas Braasch twierdzą, że te filary były często wykuwane z jednego kawałka kamienia i dostrajane poprzez nadawanie im odpowiednich rozmiarów. Na takich filarach często grywano podczas rytualnych obrzędów.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Raport Banku Światowego mówi, że biopaliwa wywołują kryzys żywnościowy

Poufny raport Banku Światowego uzyskany przez brytyjskiego Guardiana twierdzi, że biopaliwa spowodowały wzrost światowych cen żywności o 75 procent, co jest znacznie wyższym wskaźnikiem, niż wcześniej szacowano. Te nie opublikowane potępiające informacje są oparte na najnowszej szczegółowej analizie kryzysu przeprowadzonej przez światowej sławy ekonomistę z międzynarodowego instytutu finansowego.

Ta liczba wyraźnie przeczy twierdzeniom amerykańskiego rządu, że paliwa roślinne wpływają na ceny żywności w zaledwie 3 procentach, i z pewnością zwiększy jeszcze bardziej żądania kierowane pod adresem Waszyngtonu i rządów europejskich, które zaakceptowały biopaliwa, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie importowanej ropy. Inne źródła uważają, że ten ukończony w kwietniu raport miał na celu postawienie prezydenta Busha w kłopotliwej sytuacji przed szczytem G8.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Kryzys erozji gleby

Erozja gleby jest określana „cichym światowym kryzysem”, który osłabia produkcję żywności i dostępność wody. Każdego roku około 62000 mil kwadratowych (160000 km²) ziemi traci zdolność wegetacyjną i jałowieje lub zamienia się w pustynię.

Opierając się na statystykach dotyczących erozji gleby pochodzących z ponad 125 źródeł, badacze z Uniwersytetu Cornella odkryli, że Stany Zjednoczone tracą urodzajną ziemię 10 razy szybciej(Chiny – 30 razy, Indie – 40 razy), niż wynosi tempo naturalnej odnowy. W wyniku postępującej erozji w ciągu ostatnich 40 lat na całym świecie wyjałowiało 30 procent żyznych gleb.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Europa blokuje toksyczne produkty z USA

Zniesienie w USA kontroli substancji toksycznych, takich jak ołów w szminkach do ust, rtęć w elektronice i (niszczące układ hormonalny) ftalany w zabawkach, grozi nie tylko tragicznymi skutkami dla naszego zdrowia, ale również dla gospodarczego i politycznego statusu Ameryki na świecie.

Międzynarodowe rynki przesuwają się w kierunku europejskiego modelu ochrony środowiska i konsumenta. Wprowadzona pod przewodnictwem Europy rewolucja w kontrolowaniu chemikaliów, zgodnie z którą konieczne jest dokonanie oceny tysięcy chemikaliów pod kątem ich toksyczności dla człowieka i środowiska naturalnego, stanowi sygnał oznaczający koniec ukrywania przed społeczeństwem kompromitujących danych przez przemysł amerykański.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Wieloryb Białucha ratuje walczącą o życie kobietę podczas zawodów nurkowania

Białucha (wal biały) uratował tonącą kobietę podczas nurkowania, której nogi sparaliżował nagły skurcz.

Yang Yun brała udział w zawodach swobodnego nurkowania (na wstrzymanym oddechu) w Polar Land w Harbinie w północno-wschodnich Chinach, podczas których uczestnicy musieli opuścić się na dno basenu na głębokość siedmiu metrów i pozostać tam tak długo, jak się im tylko uda wytrzymać bez korzystania z aparatury do oddychania pod wodą.

Yun myślała, że umrze wśród białuch, które przebywały w tym samym co ona arktycznym basenie, kiedy starała się poruszyć nogami i wypłynąć na powierzchnię.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Substancje odżywcze zawarte w zielonej herbacie leczą zaburzenia mózgu

Grudniowy numer Naturę Chemical Biolog zawiera opis badań ujawniających potężny wpływ zawartego w zielonej herbacie czynnika o nazwie EGCG (galusan epigalokatechiny), który zapobiega i leczy poważne dolegliwości mózgowe, takie jak choroby Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona. Kiedy połączy się go z innym komponentem, wówczas elementy te eliminują proteinowe amyloidy, które uważa się za przyczynę tych chorób.

Płytki amyloidów to mocno sprasowane płytki proteinowe, które przedostają się do mózgu i zajmują miejsce w komórkach nerwowych. Czasami wręcz otaczają tkankę mózgową, wskutek czego komórki mózgowe tracą zaopatrzenie w tlen i zaczynają obumierać, co prowadzi do utraty pamięci i mowy, spadku zdolności motorycznych i ostatecznie do śmierci.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Ukaranie firmy Pfizer sumą 2,3 miliarda dolarów za oszustwa dotyczące nieszkodliwości leków

Farmaceutycznemu gigantowi Pfizer nakazano zapłacić 2,3 miliarda dolarów kary za głoszenie fałszywych zapewnień odnoszących się do czterech leków wydawanych na receptę.

Kwota ta. na którą składa się 1,3 miliarda dolarów kary oraz 1 miliard dolarów odszkodowania, obejmuje również 102 miliony dolarów, które mają być podzielone między 11 demaskatorów. Wszyscy oni są byłymi pracownikami ukaranej firmy, których zaniepokoiło to, że firma żądała od nich łamania prawa przy sprzedaży leków Bextra, Geodon, Zyvox i Lyrica, co skłoniło ich do poinformowania o tym procederze władz.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Orzeczenie sądu europejskiego może zakończyć fluoryzację wody

Fluoryzowana woda musi być traktowana jako lekarstwo i nie może być stosowana do przygotowywania posiłków! Takie orzeczenie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w przełomowym procesie dotyczącym klasyfikacji i regulacji prawnych dotyczących „funkcjonalnych napojów” w krajach członkowskich Wspólnoty Europejskiej (patrz HLH Warenvertriebs i Orthica [Połączone sprawy C-211/03, C-299/03, C-316/03 i C-318/03], 9 czerwca 2005 roku).

Ten wyrok pociąga za sobą równie głębokie implikacje dla handlu zagranicznego przetworzonymi produktami żywnościowymi i napojami.

Trybunał orzekł, że nawet jeśli produkt funkcjonalnego pożywienia (lub zawierający go pokarm) jest legalnie sprzedawany jako żywność w jednym z krajów członkowskich, nie może być eksportowany do żadnego innego kraju członkowskiego, jeśli nie posiada medycznego zezwolenia.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »
 
stat4u