Raport Banku Światowego mówi, że biopaliwa wywołują kryzys żywnościowy

Poufny raport Banku Światowego uzyskany przez brytyjskiego Guardiana twierdzi, że biopaliwa spowodowały wzrost światowych cen żywności o 75 procent, co jest znacznie wyższym wskaźnikiem, niż wcześniej szacowano. Te nie opublikowane potępiające informacje są oparte na najnowszej szczegółowej analizie kryzysu przeprowadzonej przez światowej sławy ekonomistę z międzynarodowego instytutu finansowego.

Ta liczba wyraźnie przeczy twierdzeniom amerykańskiego rządu, że paliwa roślinne wpływają na ceny żywności w zaledwie 3 procentach, i z pewnością zwiększy jeszcze bardziej żądania kierowane pod adresem Waszyngtonu i rządów europejskich, które zaakceptowały biopaliwa, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie importowanej ropy. Inne źródła uważają, że ten ukończony w kwietniu raport miał na celu postawienie prezydenta Busha w kłopotliwej sytuacji przed szczytem G8.

„Zdaje się, że przywódcy polityczni rozmyślnie podważają i ignorują oczywiste dowody na to, że biopaliwa są główną przyczyną wzrostu cen żywności” – powiedział Robert Bailey, doradca ds. polityki firmy Oxfam. – „Musimy za wszelką cenę mieć pełny obraz. Politycy koncentrują się na uszczęśliwianiu przemysłowych lobby, a tymczasem biednych ludzi nie stać na jedzenie”.

Bank Światowy szacuje, że wzrost cen żywności dotknął 100 milionów ludzi na całym świecie, którzy żyją poniżej granicy ubóstwa i wzniecili bunty od Bangladeszu po Egipt. Ministrowie brytyjskiego rządu określili wysokie ceny paliw i żywności jako „pierwszy poważny ekonomiczny kryzys globalizacji”.

Prezydent Bush łączy wysokie ceny żywności ze wzrostem zapotrzebowania na nią w Indiach i Chinach, ale badania Banku Światowego mówią co innego: „Gwałtowny wzrost dochodów w krajach rozwijających się nie doprowadził do wzrostu światowego spożycia zbóż i nie był głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen”. Nawet regularne susze w Australii miały na to marginalny wpływ. Badania pokazują, że największy wpływ na podaż i ceny żywności miało zwrócenie się Unii Europejskiej i USA w stronę biopaliw.

Od kwietnia 2008 roku wszystkie paliwa w Wielkiej Brytanii muszą zawierać 2,5 procent biopaliw. Unia Europejska rozważa podniesienie ich udziału do 10 procent do roku 2020, ale istnieją już niezbite dowody, że skutkiem tego będzie dalszy wzrost cen żywności.

„Bez wzrostu popytu na biopaliwa światowe zapasy pszenicy i kukurydzy nie zmalałyby tak bardzo, a wzrost cen nie byłby tak wysoki, gdyby wchodziły w grę inne czynniki” – oznajmia raport.

Koszyk cen żywności objęty badaniem wzrósł między rokiem 2002 a lutym 2008 roku o 140 procent. Raport podaje, że wyższe ceny energii i nawozów spowodowały wzrost cen zaledwie o 15 procent, podczas gdy biopaliwa są odpowiedzialne za skok cen o 75 procent.

Według raportu produkcja biopaliw zakłóciła rynek żywnościowy na trzy sposoby. Po pierwsze, zboża stały się źródłem paliwa zamiast żywności. Jedna trzecia amerykańskich zbóż jest wykorzystywana do produkcji etanolu, a połowa olejów roślinnych w Unii Europejskiej idzie na produkcję biodieslu. Po drugie, rolnicy są nakłaniani do przeznaczania ziemi pod uprawę roślin wykorzystywanych do produkcji biopaliw. Po trzecie, rozpoczęły się spekulacje finansowe na rynkach zbóż podnoszące ceny.

Raport podkreśla, że biopaliwa wytwarzane z trzciny cukrowej, w czym specjalizuje się Brazylia, nie miały tak wielkiego wpływu. Zwolennicy biopaliw uważają, że są one ekologiczniejszą alternatywą dla ropy i paliw kopalnych, ale nawet to twierdzenie zostało podważone przez ekspertów uważających, że nie ma to związku z roślinną produkcją etanolu w Stanach Zjednoczonych.

(Źródło: The Guardian, Wielka Brytania, 4 lipca 2008)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u