Przed trzęsieniem ziemi na Haiti odnotowano emisje radiowe ULF

Francuski satelita DEMETER za­obserwował znaczny wzrost fal radiowych ultraniskiej częstotliwości (ultra-low-frequency; w skrócie ULF) na Haiti w miesiącu poprzedzającym trzęsienie ziemi o mocy 7,0 stopni, do którego doszło w styczniu 2010 roku.
DEMETER (Detection of Electro-Magnetic Emissions Transmittcd from Earthquake Regions – Detekcja Elektromagnetycznych Emisji Wysyłanych z Regionów Trzęsień Ziemi) został wystrzelony w roku 2004 przez francuską agencję kosmiczną CNES (Centre National d’Etudes Spatiales – Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych) na polarną orbitę położoną w odległości około 700 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Na początku grudnia grupa naukowców z Uniwersytetu Technicznego Serres w Grecji ogłosiła wyniki badań dowodzące, że DEMETER miesiąc przed trzęsieniem ziemi wykrył w jonosferze nad Haiti znaczną zmianę w emisji fal radiowych ultraniskiej częstotliwości.
Te wyniki ujawniają znaczny przyrost, aż do 360 procent w porównaniu z energią tła, energii fal o ultraniskiej częstotliwości w ciągu miesiąca przed głównym trzęsieniem ziemi — twierdzą badacze.
Michael Athanasiou, jeden z zaangażowanych w badania naukowców, w ostrożnie dobranych słowach oświadczył:
Podane w tej pracy wyniki wyraźnie dowodzą, że fale elektromagnetyczne ultraniskiej częstotliwości mogą być bardzo użyteczne w wykrywaniu potencjalnych zjawisk sejsmicznych.
(Źródło: Technology Review, 9 grudnia 2010, www.technologyreview.com/blog/arxiv/26114/?p1=Blogs)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u