Orzeczenie sądu europejskiego może zakończyć fluoryzację wody

Fluoryzowana woda musi być traktowana jako lekarstwo i nie może być stosowana do przygotowywania posiłków! Takie orzeczenie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w przełomowym procesie dotyczącym klasyfikacji i regulacji prawnych dotyczących „funkcjonalnych napojów” w krajach członkowskich Wspólnoty Europejskiej (patrz HLH Warenvertriebs i Orthica [Połączone sprawy C-211/03, C-299/03, C-316/03 i C-318/03], 9 czerwca 2005 roku).

Ten wyrok pociąga za sobą równie głębokie implikacje dla handlu zagranicznego przetworzonymi produktami żywnościowymi i napojami.

Trybunał orzekł, że nawet jeśli produkt funkcjonalnego pożywienia (lub zawierający go pokarm) jest legalnie sprzedawany jako żywność w jednym z krajów członkowskich, nie może być eksportowany do żadnego innego kraju członkowskiego, jeśli nie posiada medycznego zezwolenia.

Tak więc firma wytwarzająca produkt konsumpcyjny i używająca w trakcie produkcji lub w charakterze składnika fluoryzowanej wody nie może obecnie eksportować takiego produktu do żadnego innego kraju Wspólnoty Europejskiej, nawet jeśli ten produkt jest dopuszczony do sprzedaży w kraju wytwarzania.

Implikacje ekonomiczne tego orzeczenia są ogromne, bowiem nie tylko zakazuje ono używania fluoryzowanej wody we wszelkich detalicznych dostawach i hurtowym przetwórstwie żywności w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale także przekazywania takich produktów do innych krajów Wspólnoty Europejskiej.

Jego skutki są jednak jeszcze dalej idące, albowiem jeśli brytyjska lub irlandzka przetworzona żywność z rejonów fluoryzowanych nie może być eksportowana do pozostałych krajów WE. to zakaz ten musi odnosić się również do importu takich produktów do państw WE z każdego innego kraju, który stosuje fluoryzację wody.

To postanowienie skutecznie eliminuje z rynków WE przetworzoną żywność z takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia, o ile nie dowiodą one, że ich żywność została przygotowana wyłącznie przy użyciu nie fluoryzowanej wody.

(Źródło: UK Councils Against Fluoridation, 10 maja 2009, www.ukcaf.org/european_court_ruling_spells_an_end_to_fluoridatio.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

1 Komentarz »

 
  • marcin pisze:

    plus dla nas jesli nie bedzie fluoryzowana bo oczywiste ze fluor jest trujacy. smieszne sformulowanie ze fluor powinien byc traktowany jako lekarstwo… haha no pewnie jedzac drewno robisz sie ladniejszy:D

 

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u