Europa blokuje toksyczne produkty z USA

Zniesienie w USA kontroli substancji toksycznych, takich jak ołów w szminkach do ust, rtęć w elektronice i (niszczące układ hormonalny) ftalany w zabawkach, grozi nie tylko tragicznymi skutkami dla naszego zdrowia, ale również dla gospodarczego i politycznego statusu Ameryki na świecie.

Międzynarodowe rynki przesuwają się w kierunku europejskiego modelu ochrony środowiska i konsumenta. Wprowadzona pod przewodnictwem Europy rewolucja w kontrolowaniu chemikaliów, zgodnie z którą konieczne jest dokonanie oceny tysięcy chemikaliów pod kątem ich toksyczności dla człowieka i środowiska naturalnego, stanowi sygnał oznaczający koniec ukrywania przed społeczeństwem kompromitujących danych przez przemysł amerykański.

Niebezpieczne chemikalia są identyfikowane na podstawie uchwalonego w roku 2007 prawa Unii Europejskiej dotyczącego rejestrowania, oceny, autoryzowania i ograniczania chemikaliów (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals; w skrócie REACH), które nakłada obowiązek ujawnienia wszystkich związków chemicznych sprzedawanych w EU w ilościach przekraczających rocznie jedną tonę metryczną (1000 kg). Spośród 267 chemikaliów znajdujących się na liście REACH, jedynie jedna trzecia została sprawdzona przez Agencję Ochrony Środowiska USA (US Environmental Protection Agency), a jedynie dwa są objęte jakąkolwiek formą regulacji w ramach obowiązującego w USA prawa.

(Źródło: Project Censored’s Top 25 News Stories, www.projectcensored.org)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u