Ukaranie firmy Pfizer sumą 2,3 miliarda dolarów za oszustwa dotyczące nieszkodliwości leków

Farmaceutycznemu gigantowi Pfizer nakazano zapłacić 2,3 miliarda dolarów kary za głoszenie fałszywych zapewnień odnoszących się do czterech leków wydawanych na receptę.

Kwota ta. na którą składa się 1,3 miliarda dolarów kary oraz 1 miliard dolarów odszkodowania, obejmuje również 102 miliony dolarów, które mają być podzielone między 11 demaskatorów. Wszyscy oni są byłymi pracownikami ukaranej firmy, których zaniepokoiło to, że firma żądała od nich łamania prawa przy sprzedaży leków Bextra, Geodon, Zyvox i Lyrica, co skłoniło ich do poinformowania o tym procederze władz.

Mike Loucks, aktualny prokurator Stanów Zjednoczonych na dystrykt Massachusetts, który prowadził dochodzenie w sprawie specyfiku Bextra. oświadczył, że ma nadzieję, iż ta sprawa stanie się ostrzeżeniem dla korporacyjnej Ameryki mówiącym, że „bezczelne i ciągłe lekceważenie prawa” nie będzie tolerowane.

W celu reklamowania swoich specyfików firma Pfizer zapraszała lekarzy na spotkania konsultantów w kuracyjnych miejscowościach, opłacając ich wydatki i zapewniając im dodatkowe korzyści. „Grali sobie w golfa, chodzili na masaże i oddawali się innymi uciechom” – oświadczył Loucks.

W październiku ubiegłego roku Pfizer zgodził się zapłacić 894 miliony dolarów jako zadośćuczynienie z tytułu tysięcy indywidualnych oskarżeń o spowodowanie urazów przez specyfiki Bextra i Celebrex oraz środki, które miały leczyć artretyzm.

(Źródło: The Times, Londyn, 3 września 2009, http://tinyurl.com/mbzkf5)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u