Niedobór witaminy B12 to często przyczyna chronicznego kaszlu

B12Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Turyński i Szpital Mauriziano we Włoszech dowodzą istotnej korelacji pomiędzy niedoborem witaminy B12 i chronicznym kaszlem występującym bez wyraźnych przyczyn. Badania te zaprezentowano na XXI Światowym Kongresie Alergologicznym Światowej Organizacji Alergologicznej.

Badaniami objęto 302 pacjentów przebywających w szpitalu i cierpiących na chroniczny kaszel. Najczęściej diagnozowane przypadki chronicznego kaszlu to niekorzystne reakcje uboczne na leki, wzmożony odruch kaszlu, refluks żołądkowo-przełykowy i alergiczny nieżyt nosa. Spośród nich 15 procent przypadków cierpiało na kaszel nieznanego pochodzenia.

Kierowana przez dra Giuseppe Guida grupa badawcza wysunęła hipotezę zakładającą związek kaszlu z czuciową neuropatią i niedoborem witaminy B12. Spośród 40 przypadków cierpiących na kaszel z nie wyjaśnionych przyczyn 25 cierpiało na niedobór witaminy B12 (poziom w serum <300 pg/ml), a pozostałe 15 nie cierpiało nań.

Witamina B12, zwana również kobalaminą, jest rozpuszczalną w wodzie witaminą o kluczowej roli w formowaniu komórek krwi i w normalnym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Pospolitym efektem ubocznym niedoboru tej witaminy jest czuciowa neuropatia obwodowa wywołująca takie objawy, jak drętwienie, mrowienie, pieczenie i kompletny brak czucia.

Badania wykazały, że czuciowa neuropatia jako wynik niedoboru witaminy B12 jest możliwym czynnikiem wywołującym nie wyjaśniony kaszel oraz dysfunkcję gardła i krtani. Biopsje wykazały podwyższony poziom czynnika wzrostu nerwu (nerve growth factor; w skrócie NGF) w komórkach nabłonkowych części ustnej gardła. Uważa się, że zwiększony NGF potęguje neurogenny stan zapalny, który wywołuje zatory w drogach oddechowych i powoduje chroniczną dolegliwość i kaszel. W rezultacie tego mechanizmu niedobór witaminy B12 może wywoływać neurogenny stan zapalny dróg oddechowych w rezultacie podwyższonego poziomu czynnika wzrostu nerwu (NGF).

Proces ten zmniejsza również metabolizm komórek nabłonka zakłócając biegunowość komórek i wytwarzając stosunkowo niestabilny stan elektrochemiczny. Histamina, aminy biogenne i neurotransmitery wiążą się ze zwiększonym procesem zapalnym. Osoby z niedoborem witaminy B12 wykazują obniżone progi histaminowe i progi kaszlu ulegające znacznej poprawie po uzupełnieniu jej niedoboru.

Badania dowodzą, że 39 procent populacji cierpi na niedobór witaminy B12. Najbardziej narażeni na ryzyko jej niedoboru są ludzie starsi, osoby cierpiące na refluks żołądkowy oraz infekcje – istniejące lub dawne – bakterią Helicobacterpylon, ludzie hołdujący diecie ubogiej w witaminę B12 (weganie) oraz osoby przyjmujące leki na receptę. Na niedobór witaminy B12 cierpią także osoby mające trudności ze snem, ponieważ jest ona konieczna do wytwarzania hormonu snu – melatoniny.

Aby zwiększyć poziom witaminy B12 w sposób naturalny, należy:

1. Spożywać zdrowe zwierzęce produkty, takie jak mięso zwierząt karmionych trawą, mięso dzikich ryb i jaja kur hodowanych w sposób naturalny, które są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy B12.

2. Starać się o suplementy. Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny szukać roślinnych suplementów. Na przykład algi zawierają analog witaminy B12, który jest aktywny we krwi i ujawnia się w jej testach, ale nie spełnia tych samych biologicznych zadań w organizmie człowieka. Niedoborem witaminy B12 zagrożeni są szczególnie weganie, ponieważ mimo iż mogą cierpieć na ostry niedobór tej witaminy, mogą mieć zupełnie normalne wartości w standardowym teście immunologicznym, który stał się normalną medyczną procedurą sprawdzania niedoboru witaminy B12. Dobrymi suplementami witaminy B12 są podjęzykowe tabletki lub niskodawkowe spraye. Tabletki nie są zbyt efektywne. Najbardziej przyswajalną przez organizm formą kobalaminy zdaje się być metylokobalamina. Cyjanokobalamina jest najpospolitszą formą uzupełniającą witaminę B12. Uzyskuje się ją w drodze chemicznej syntezy bądź poprzez wyizolowanie z produktów zwierzęcych lub odpadów. Chociaż jest bardzo popularna, nie jest efektywnie przyswajana przez organizm. Znacznie lepiej przyswajana przez organizm i znacznie efektywniej przezeń wykorzystywana jest metylokobalamina.

3. Należy również stosować probiotyki. Wykazano, że infekcje żołądka bakterią Helicobacter pylori powodują niedobór witaminy B12. Uzupełnianie organizmu probiotykami pomaga mu w zwalczaniu infekcji i ogranicza ryzyko powtórnego wystąpienia infekcji.

(Źródło: Dr David Jockers, „Vitamin 12 Deficiency is a Common Cause for Chronić Coughing”, 29 grudnia 2009, http://www.naturalnews. com/027819_vitamin_B12_coughing.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u