Zdrowotne właściwości kolcowoju pospolitego

kolcowój pospolityJagody kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum) to jedne z najwartościowszych pokarmów na Ziemi. Zawierają liczne karotenoidy, witaminy, sole mineralne i fitonutrienty (naturalne substancje zawarte w roślinach mające korzystny wpływ na zdrowie). Uważa się również, że są one jednym z najbogatszych na naszej planecie źródeł przeciw- utleniaczy.

Przeciwutleniacze pomagają chronić DNA przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i promieniowanie. Niedobór przeciwutleniaczy sprawia, że nasz organizm staje się podatny na choroby i przyspieszone starzenie. Wolne rodniki powstają jako produkt uboczny normalnego metabolizmu oraz wskutek wystawienia organizmu na działanie toksyn i promieniowania, co ostatecznej konsekwencji prowadzi do przedwczesnej śmierci komórek, które zapadają na szereg chorób, oraz do przyspieszenia rozwoju zmutowanych komórek, co zwykle prowadzi do raka. Wszystkim tym dolegliwościom możemy przeciwstawić się dzięki przeciwutleniaczom.

Jagody kolcowoju pospolitego są jednym z najlepszych źródeł karoteno- idowych przeciwutleniaczy, bogatszym nawet od marchwi. To bardzo ważna sprawa, ponieważ badania dowodzą, że zawartość karotenoidów w ludzkich tkankach jest statystycznie istotna z punktu widzenia długości życia człowieka. Oznacza to, że im więcej spożywamy karotenoidów, tym jest większa szansa, że dożyjemy późnej starości.

Jagody kolcowoju pospolitego zawierają również pewne składniki bardzo istotne dla zdrowia oczu. Należą do nich zeaksantyna i luteina (zeaksantyna jest umiejscowiona głównie w centralnej części siatkówki, a luteina na jej obrzeżu – przyp. tłum.). Dieta o zwiększonej zawartości zeaksantyny i luteiny pomaga zmniejszyć zagrożenia w postaci postępującej z wiekiem degeneracji żółtej plamki, co prowadzi do ślepoty u ludzi w wieku powyżej 65 lat.

Okazało się również, że jagody kolcowoju pospolitego pobudzają układ immunologiczny. W jagodach tych są trzy główne składniki, które powodują to pobudzenie: wielocukry (polisacharydy), beta-karoten i german. O wielocukrach wiadomo, że mają własności pobudzające układ immunologiczny, natomiast beta-karoten zdaje się przyspieszać stymulację interferonu w układzie immunologicznym. German, który okazał się skuteczny w leczeniu pewnych rodzajów raka, odgrywa również zasadniczą rolę w zwiększaniu poziomu interferonu. Jagody kolcowoju pospolitego zawierają również sesqui-terpenoidy, które mają własności przeciwzapalne. Zawarte w jagodach kolcowoju pospolitego sesqui-terpenoidy okazują się być potężnymi czynnikami pobudzającymi wydzielanie, w tym również hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Ze względu na zawarte w nich sole mineralne i to, że są jedynym pokarmowym źródłem czynników zwiększających wydzielanie, jagody kolcowoju pospolitego od dawna znane są jako środek przedłużający życie.

Jagody kolcowoju pospolitego zawierają 18 aminokwasów, w tym wszystkie osiem podstawowych, składających się na pełną proteinę. Zawierają również 21 pierwiastków śladowych, w tym wapń, miedź, german, żelazo, magnez, fosfor, selen i cynk. Zawierają też witaminy, takie jak A, B-kompleks, C i E.

Jagód kolcowoju pospolitego można używać na wiele sposobów. W tradycyjnej medycynie chińskiej były podawane jako herbatki i jedzone na surowo. Są bardzo dobre jako dodatek do wszelkich herbat, ponieważ podgrzewanie ich uwalnia do wody zawarte w nich wielocukry. Są również dobre jako dodatek do zup i mieszanek wycieczkowych.

Jak widać, jagody kolcowoju pospolitego są superpożywieniem o ogromnej wartości, które może pomóc nam wznieść zdrowie na wyższy poziom.

(Źródła: Natural News, 5 lutego 2010, http://naturalnews.com/028098_goji_berries_antioxidants.html, http://altmedicine.about.com)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u