„Orwellowski” plan monitorowania zachowań obywateli Unii Europejskiej

Unia Europejska opracowuje „orwellowskie” techniki wychwytywania obrazów „nienormalnych zachowań” pochodzących z Internetu i kamer monitoringu.

Celem tego pięcioletniego programu badawczego o nazwie „Project Indect” jest opracowanie programów komputerowych, które będą monitorowały i przetwarzały informacje uzyskane ze stron internetowych, forów dyskusyjnych, serwerów przechowujących pliki, sieci P2P, a nawet indywidualnych komputerów. Jednym z ich głównych zadań jest „automatyczne wykrywanie zagrożeń i nienormalnych zachowań lub przemocy”.

Komisja Europejska wzywa do „wspólnej kultury” wdrażania prawa, którą należy rozwinąć i wdrożyć w całej Unii, oraz do przeszkolenia w ciągu następnych pięciu lat jednej trzeciej funkcjonariuszy policji w sprawach europejskich.

Według zespołu ekspertów Open Europę zwiększenie nacisku na współpracę i wspólny wywiad oznacza, że europejskie siły policyjne prawdopodobnie uzyskają dostęp do drażliwych informacji będących w posiadaniu policji Wielkiej Brytanii, łącznie z dostępem do brytyjskiej bazy danych DNA.

Spodziewane jest również potrojenie liczby obywateli Wielkiej Brytanii przekazywanych na mocy kontrowersyjnego europejskiego nakazu aresztowania.

Według oficjalnej strony Projektu Indect, który rozpoczął się w tym roku, jego główne cele obejmują „stworzenie platformy do rejestracji i wymiany danych operacyjnych, pozyskiwanie multimedialnej informacji, inteligentne przetwarzanie wszystkich informacji oraz automatyczne wykrywanie zagrożeń i rozpoznawanie nienormalnych zachowań lub przemocy”. Mówi się tam również o „skonstruowaniu agentów przeznaczonych do ciągłego i automatycznego monitorowania publicznych zasobów, takich jak strony internetowe, fora dyskusyjne, grupy użytkowników sieci, serwery przechowujące pliki, sieci P2P oraz systemy indywidualnych komputerów, mających utworzyć oparty na Internecie system aktywnego i pasywnego zbierania danych wywiadowczych”.

Celem innego, również finansowanego przez UE, projektu badawczego o nazwie Adabts (Automatic Detection of Abnormal Behaviour and Threats in crowded Spaces – automatyczne wykrywanie nienormalnych zachowań i zagrożeń w zatłoczonych przestrzeniach) jest opracowanie modeli „podejrzanych zachowań”, tak by można było wykrywać je automatycznie za pomocą kamer monitoringu oraz innych metod śledzenia.

System ma analizować tonację ludzkich głosów i sposób, w jaki poruszają się ich ciała, a także tropić poszczególne jednostki w tłumie.

(Źródło: The Telegraph, 19 września 2009, http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/6210255/EU-funding-Orwellian-artificial-intelligence-plan-to-monitor-public-for-abnormal-behaviour.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u