Ujawniono tajne raporty na temat efektów ubocznych leków

Według Komisji Europejskiej niekorzystne reakcje na leki stanowią piątą wśród najpospolitszych przyczyn śmierci w szpitalach, jednak agencje Unii Europejskiej i rządy poszczególnych państw trzymały do niedawna w sekrecie raporty firm farmaceutycznych w sprawie niekorzystnych efektów ubocznych.

Informacje o tych efektach zwane Okresowymi Aktualizacjami Raportów Bezpieczeństwa (Periodic Safety Update Raports; w skrócie PSUR) są dostarczane regularnie władzom krajowym i Europejskiej Agencji Leków w Londynie.

PSUR-y podają na przykład, że lekarze z różnych krajów podejrzewają iż nastolatki wpadają w samobójcze nastroje, kiedy przyjmują określone leki przeciwko pryszczom, lub że składniki diety mogą być przyczyną udarów.

Wspólne opublikowanie tych dokumentów w Internecie przez holenderską gazetę Trouw, belgijski magazyn Knack i duński magazyn Samvirke nastąpiło w czasie, gdy Komisja Europejska postanowiła [22 października 2008 roku] opóźnić publikację nowego pakietu zasad dla producentów leków.

W pakiecie Komisji prawdopodobnie nie będzie zobowiązania do publikowania PSUR-ów i przypuszczalnie pozwoli się firmom farmaceutycznym na bezpośrednie kontaktowanie się z pacjentami, co obecnie jest nielegalne i w roku 2002 zostało potępione przez Parlament Europejski.

W reakcji na testową sprawę w postaci opublikowania PSUR-a w Danii w roku 2007 prawnicy firmy farmaceutycznej Roche zagrozili rządowi Danii, że zaskarżą go, jest to ujawnienie zaszkodzi jej interesom.

(Żródło: EUObserwer.com, 22 października 2008, http://euobserver.com/?aid=26973)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u