Unia Europejska chce, aby cyberprzestrzenią rządziła globalna grupa

Komisja Europejska chce rezygnacji rządu Stanów Zjednoczonych z wszelkich związków z ciałem, które „rządzi” Internetem, oraz zastąpienia go międzynarodowym forum, na którym dyskutowano by na temat zarządzania Internetem oraz bezpieczeństwa elektronicznych przekazów.

Zasady i decyzje w kluczowych sprawach związanych z zarządzaniem, takich jak tworzenie domen najwyższego poziomu (np. .com i .eu) oraz zarządzanie systemem adresowym Internetu, który zapewnia wzajemne połączenia między komputerami, są obecnie podejmowane przez ciało o nazwie Internetowa Korporacja Przyznawania Nazw i Numerów (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; w skrócie ICANN). Jest to prywatna, niedochodowa korporacja z siedzibą w Kaliforni, która działa na podstawie umowy z Departamentem Handlu USA. Decyzje podejmowane przez ICANN mają wpływ na sposob dzialania Internetu na całym świecie.

Ciciane Reding, komisarz Unii Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, zaproponowała 4 maja nowy model nadzoru nad Internetem, który miałby obowiązywać od pażdziernika bieżącego roku, kiedy wygaśnie umowa z Departamentem Handlu USA.

Stanowisko nowego rządu amerykańskiego w sprawie globalnego zarządzania Internetem nie jest jeszcze jasne. Jednak za czasów rządu Busha Waszyngton stanowczo sprzeciwiał się przekazaniu prerogatyw ICANN Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(Źródło: Business Week, 6 maja 2009, www.businessweek.com/globalbiz/content/may2009/gb2009056_718914.htm)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u