Jądro ziemi i szybkie zmiany pola magnetycznego
Jak wykazują najnowsze badania, gwałtowne zmiany ruchu zewnętrznego płynnego jądra Ziemi osłabiają pole magnetyczne w niektórych rejonach na powierzchni planety. „Zaskakujące jest to, że w polu magnetycznym Ziemi zachodzą nagłe gwałtowne zmiany” – powiedział współautor badań Nils Olsen, geofizyk z Duńskiego Narodowego Centrum Kosmicznego w Kopenhadze.
W opublikowanych niedawno w Naturę Geoscience badaniach stworzono model pola magnetycznego Ziemi, wykorzystując wyniki trwających dziewięć lat bardzo dokładnych pomiarów satelitarnych.
Naukowcy odkryli wahania w polu magnetycznym Ziemi, które wystąpiły w kilku odległych rejonach naszej planety. W roku 2003 naukowcy odkryli zmiany w polu magnetycznym w rejonie Australazji, z kolei w roku 2004 zmiany skupiły się w południowej Afryce.
Te zmiany „mogą sugerować możliwość odwrócenia biegunów w polu geomagnetycznym” – powiedziała współautorka badań Mioara Mandea z niemieckiego Centrum Badań Geo- naukowych w Poczdamie.
Pole magnetyczne Ziemi zmieniało swoją biegunowość setki razy w ciągu minionych miliardów lat, a sam proces może trwać tysiące lat.
Według naukowców osłabienie pola magnetycznego wystawia górną warstwę ziemskiej atmosfery na działanie intensywnego promieniowania cząsteczkowego.
„Dane satelitarne wykazują spadek siły pola magnetycznego w rejonie południowego Atlantyku” – mówi Mandea, dodając, że promieniowanie w rejonie na wschód od Brazylii jest znacznie słabsze niż na podobnych szerokościach geograficznych w innych częściach świata.
„W tym rejonie osłona pola magnetycznego jest bardzo zmniejszona, co pozwala wysokoenergetycznym cząsteczkom twardego promieniowania przedzierać się do górnych warstw atmosfery na wysokość poniżej 100 kilometrów” – powiedziała Mandea.
To promieniowanie nie wpływa na temperaturę Ziemi, niemniej oddziałuje na sprzęt radiowy i techniczny i może uszkadzać sprzęt elektroniczny na pokładzie samolotów i satelitów” – stwierdził Olsen.
(Źródło: National Geographic News, 30 czerwca 2008 roku, http://www.tinyurl.com/6gfyza)
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.