W Chinach hoduje się gigantyczne jarzyny z „kosmicznych nasion”

W czasie gdy większość rządów reaguje na globalny niedobór żywności zwiększając jej produkcję pod względem ilości, rząd Chin postanowił, że będzie się uprawiało tyle samo owoców i jarzyn, ale w postaci gigantycznych wersji standardowych produktów żywnościowych – dyń o wadze 100 kg, kilogramowych pomidorów i ogórków o długości ponad 60 cm, które stanowią obecnie pożywienie mieszkańców 22 chińskich prowincji. Rządy Europy, Japonii i innych krajów bacznie się temu przyglądają.

Ten dziwny, trudny do uwierzenia, scenariusz staje się jeszcze bardziej niezwykły, kiedy doda się, że tym, co powoduje, iż te owoce rosną do takich rozmiarów, jest to, że ich nasiona były wysłane kosmos. Nasiona wystrzelono w przestrzeń kosmiczną, a kiedy wróciły, okazało się, że ich owoce osiągają gigantyczne rozmiary, i nikt nie wie dlaczego.

Chińska Akademia Nauk zaczęła interesować się hodowaniem roślin w przestrzeni kosmicznej w roku 1987, kiedy współpracowała jeszcze ze Związkiem Radzieckim. Dwa lata temu przy pomocy rakiety o nazwie Długi Marsz Chin wystrzelono w kosmos 2000 tysiące nasion na pokładzie pierwszego ściągalnego na Ziemię chińskiego satelity skonstruowanego wyłącznie do przenoszenia nasion Shijian-8.

Jak dotąd naukowcy nie znaleźli zadowalającego wyjaśnienia, dlaczego przestrzeń kosmiczna powoduje tego rodzaju mutacje nasion. Przypuszczają, że wpływ na to mogą mieć promienie kosmiczne, słaba grawitacja i pola magnetyczne.

Po ich posianiu wybiera się tylko te owoce, które charakteryzują się większymi rozmiarami, lepszym smakiem i większą zawartością witamin i soli mineralnych. Następnie takie nasiona są hodowane przez co najmniej trzy kolejne pokolenia, aby upewnić się, że ich korzystne cech są trwałe.

Akademia Wiedzy Rolniczej w prowincji Guangdong zajmuje się przyszłymi odmianami potrzebnymi Chinom w ich dążeniu do wyżywienia 1,3 miliarda obywateli tego kraju. Już teraz wykorzystuje się wielkie farmy do hodowania tych roślin, zaś „kosmiczne owoce i jarzyny” trafiły już na stoły w całych Chinach. Przedsięwzięcie to jest koordynowane przez Chińską Akademię Nauk.

Futurystyczne szklarnie w południowych Chinach produkują dynie dziesięciokrotnie większe od normalnych, arbuzy o wadze ponad 70 kg, bakłażany o wadze 6 kg i krzaki chili rozmiarów niewielkich drzew o ostrych w smaku owocach długości ponad 20 cm, które przypominają egzotyczne gatunki papryki.

Chińscy naukowcy utrzymują, że niektóre „kosmiczne owoce i jarzyny” są lepsze od oryginałów. Zawartość witaminy C w niektórych jarzynach jest prawie trzy razy większa i występuje w nich znaczny przyrost pierwiastków śladowych, takich jak cynk. Plony „kosmicznego ryżu” są o 25 procent większe. Badania wykazują również, że niektóre „gatunki kosmiczne” wymagają mniej wody niż ich tradycyjne odpowiedniki, dzięki czemu doskonale nadają się do uprawy na suchych terenach.

Do dziś Chiny wyhodowały ponad 50 nowych gatunków „kosmicznych roślin” i mają plany wyprodukowania ponad 200 nowych.

— Znacznie więcej produktów pochodzących z kosmicznych nasion ukaże się na tynku w następnych dwóch lub trzech latach, w tym słodka papryka oraz pomidory i ogórki — oświadczył chiński ekspert Lo Zhigang. — Niektóre chińskie produkty pochodzące z kosmicznych nasion są już eksportowane do Singapuru, Tajlandii, Malezji i Japonii. Są wśród nich pewne gatunki ogórków, słodkiej papryki, pomidorów i brokułów.

I właśnie to martwi specjalistów od ochrony środowiska. Podobnie jak w przypadku genetycznie modyfikowanych odmian, które mogą kryć w sobie nieznane dla naszego zdrowia zagrożenia, tak samo może być z „żywnością z kosmosu”.

(Źródła: Sunday Minor, Wielka Brytania, 11 maja 2008, http://www.mirror.co.uk/sunday-mirror/2008/05/11/will-giant-vegetables-help-solve-world-food-shortage-98487-20413648/; MINA, http://macedoniaonline.eu/content/ view/1986/56)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

1 Komentarz »

 
  • Sylwia pisze:

    genialne, mozna juz kupic nasionka na ebaju chinskim moze?

 

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u