Już niedługo złamany zostanie kod Doliny Indusu

Licząca sobie 4500 lat zagadka odżyła, kiedy naukowcy ogłosili, że tajemnicze symbole znalezione na pieczęciach z doliny Indusu są zapisem języka starożytnej cywilizacji.

Wciąż niewiele wiadomo na temat cywilizacji Doliny Indusu, w przeciwieństwie do współczesnych im cywilizacji dolin rzecznych w Egipcie, Mezopotamii, Chinach. Głównie dlatego, że wciąż nie odczytano jej „pisma”, mimo iż niektóre jej ruiny odkryto już w połowie XIX wieku. Wygląda na to, że jest niewiele watpliwości co do tego, że w dolinie Indusu rozkwitły stosunkowo zaawansowane cywilizacje, które zniknęły póxniej w tajemniczy sposób.

Przez ostatnie dziesięciolecie badacze i uczeni z całego swiata debatowali nad tym, czy inskrypcje znalezione na setkach przedmiotów pochodzących z doliny Indusu, takich jak pieczęcie i tabliczki, są zapisem języka, tak jak egipskie hieroglify, czy też znakami lub piktogramami nie mającymi związku z językiem.

Kod Indusu

23 kwietnia amerykański magazyn Science opublikował pracę będącą dziełem zespołu hinduskich i hindusko-amerykańskich naukowców i badaczy, która głosi, że symbole widniejące na obiektach pochodzących z Doliny Indusu zawierają wyraźny wzorzec cechujący pisane języki. Wzorzec ten różni się od znaków pozajęzykowych.

Wykopaliska w dolinie Indusu, która obejmuje tereny Indii, Pakistanu i Afganistanu, dowodzą istnienia tam zaawansowanej w rozwoju miejskiej cywilizacji. Ruiny odkopanych w Dolinie Indusu miast, takich jak Mohenjo Daro i Harappa, noszą ślady rozwniętej miejskiej infrastruktury, takie jak dobrze rozplanowane ulice, domy z cegły, wyrafinowany system drenażu i magazynowania wody, a także handlu, wykorzystywania wag, jubilerstwa, wiedzy o metalurgii i produkcji narzędzi.

Archeolodzy twierdzą, że w dolinie Indusu na odkopanie czeka jeszcze wiele miast.

(Źródło: Asia Times Online, 30 kwietnia 2009, http://www.atimes.com/atimes/South_Asia/KD30Df01.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u