Bakteryjne detergenty mogą stymulować deszcz

Bakterie zdają się uwalniać do atmosfery silny detergent, który może być jednym z najpotężniejszych naturalnych środków inicjujących deszcz.

Jak wykazały badania, bakterie mogą wpływać na tworzenie się chmur. Barbara Noziere i jej zespół z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji sugeruje, że surfaktyny wydzielane przez wiele gatunków bakterii mogą również wpływać na pogodę.

Zespół ten odkrył, że bakterie redukują napięcie powierzchniowe wody lepiej niż jakakolwiek inna substancja występująca w naturze. To doprowadziło badaczy do wniosku, że wprowadzenie do chmur detergentów może stymulować tworzenie się kropelek wody, a następnie opady deszczu.

Noziere pobrała próbki powietrza z nadbrzeżnych, oceanicznych i leśnych regionów Brazylii, Szwecji i Finlandii. Cząstki wszystkich tych próbek zawierały minimalne ilości detergentu o budowie chemicznej przypominającej surfaktanty, który rozbijał wodę na kropelki w ten sam sposób.

Noziere sugeruje, że bakterie mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i aktywnej atmosfery.

(Źródło: New Scientist, 12 stycznia 2009, www.newscientist.com/article/mg20126903.800-groundbased-bacteria-may-be-making-it-rain.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u