Supermocarstwa odmawiają podpisania układu w sprawie bomb kasetowych

Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny przekazują reszcie świata niemiłe przesłanie, odmawiając przyłączenia się do układu zakazującego produkcji i stosowania bomb kasetowych.

W świetle trapionych wojnami, wojskowymi okupacjami i terroryzmem zaangażowanie wielkich wojskowych mocarstw w podpisanie i ratyfikację tego traktatu byłoby, przynajmniej symbolicznym, wyrazem woli oszczędzenia cywilom nieuzasadnionej śmierci i trwałych okaleczeń wojennych.

Konsekwentna działalność wielu odpowiedzialnych ludzi i organizacji zaowocowała podpisaniem przez 93 kraje w grudniu 2008 roku w stolicy Norwegii Oslo traktatu potępiającego broń, która zabiła i okaleczyła dziesiątki tysięcy cywilów na całym świecie.

Porozumienie wejdzie w życie po ratyfikowaniu go przez conajmniej trzydzieści krajów. Nie ma wątpliwości, żę zostanie on ratyfikowany, jako że wiele państw pragnie zostać członkiem tej elitarnej trzydziestki.

Niestety, zgodnie z obawami, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Izrael, Indie i Pakistan – najwięksi producenci i użytkownicy bomb kasetowych – nie tylko nie uczestniczyły w negocjacjach ale nie wykazywały także żadnego zainteresowania podpisaniem tego traktatu.

(Źródło: Ramzy Baroud, Global Research, Kanada, 13 grudnia 2008, www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=11382)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u