Obliczenia ruchu asteroid nie są wiarygodne

asteroidyOdkąd w roku 2004 odkryto Apofisa, obserwatorzy asteroid wiedzą, że istnieje niewielkie ryzyko, iż uderzy on w Ziemię w roku 2036. Mając szerokość 270 metrów jest on za mały, aby równać się z obiektem, który unicestwił dinozaury, ale wystarczająco duży, by wywołać niszczycielskie tsunami w przypadku uderzenia w ocean. Na uspokojenie można powiedzieć, że prawdopodobieństwo jego uderzenia w Ziemię wynosi 1:45 000.

Obecnie rzeczywiste ryzyko jest nieznane, ponieważ w obliczeniach nie uwzględniono pewnych drobnych efektów.

„Nie można oszacować tego prawdopodobieństwa, ponieważ zależy ono od tych nie zbadanych fizycznych parametrów” – powiedział Jon Giorgini z programu badania obiektów przelatujących blisko Ziemi w Laboratorium Silników Odrzutowych (Jet Propulsion Laboratory) NASA w Pasadenie w Kalifornii.

Alan Harris z Naukowego Instytutu Kosmicznego (Space Science Institute) w La Cańada w Kalifornii stwierdził, że obserwacja Apofisa dostarczy więcej informacji na temat ograniczeń w naszych obliczeniach ruchu asteroid. Dodał także, że większość asteroid, które mogą stanowić ryzyko dla Ziemi, wciąż czeka na odkrycie, i któraś z nich może uderzyć w nas jeszcze przed rokiem 2036.

(Źródło: New Scientist, 9 lipca 2008, http://tinyurl.com/5o59gn)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u