Fałszowanie danych dotyczących korzyści z zażywania środków przeciwbólowych

Prominentny anestozjolog z Massachusetts sfabrykował 21 medycznych prac, według których stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak Vioxx i Celebrex, jest bardzo korzystne – podał szpital, w którym pracował ten hochsztapler.

Ośrodek Medyczny Baystate w Massachusetts ogłosił, że jego były specjalista od ostrych bólów, Scott S. Reuben, sfałszował dane wykorzystywane w badaniach, których wyniki opublikowało kilka magazynów anestezjologicznych w latach 1996-2008.

Dr Reuben, rzecznik firmy Pfizer która finansowała część jego badań napisał nawet do FDA (Urząd ds. Żywności i Leków), aby nie wprowadzał ograniczeń w stosowaniu środków przeciwbólowych, które badał, przytaczając własne dane o ich efektywności i nieszkodliwości. (Analitycy FDA ostrożnie szacują, że w ciągu pięciu lat obecności na rynku, sam tylko Vioxx spowodował od 88000 do 139000 zawałów serca, z których od 30 do 40 procent zakończyło sie przypuszczalnie śmiercią).

Szpital zwrócił się do pism medycznych o wycofanie 21 prac, z których większość donosiła o bardzo pozytywnych wynikach stosowania środków przeciwbólowych, takich jak Bextra firmy Pfizer oraz Vioxx firmy Merck & Co. (oba już wycofane), a także Celebrexu i Lyricy firmy Pfizer.

W ubiegłym miesiącu magazyn Anesthesia & Analgesia wycofał 10 prac dra Reubena i umieścił na swojej stronie internetowej informację o 11 jego pracach opublikowanych w innych czasopismach. Magazyn Anesthesiology powiadomił, że wycofał 3 artykuły dra Reubena.

(Źródło: The Wall Street Journal, 11 marca 2009, http://online.wsj.com/article/SB123672510903888207.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u