Satelligate – Zatuszowanie skandalu „zdegradowanych” czujników

Naukowcy pracujący na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych przyznają obecnie, że co najmniej pięć satelitów dostarczających dane klimatyczne uległo „zdegradowaniu” do tego stopnia, że przekazywane temperatury mogły różnić się od prawdziwych o 10 do 15 stopni.

W narastającym skandalu, któremu nadano miano „Satellitegate” (wzorem dawnego skandalu Watergate – przyp. tłum.), pojawiły się dalsze dane dowodzące, że rządowa agencja NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration – Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) wiedziała o tych błędach od wielu lat. Czołowi klimatolodzy świata, a nawet wcześniejsze doniesienia rządowe, jako przyczynę narastania katastrofalnego stanu danych uzyskiwanych z satelitów podają niedofinansowanie i niewłaściwe przydzielanie funduszy.

Wynajęty orbitujący nad biegunami satelita o nazwie NOAA-16 wyposażony w przyrządy, które posiadały satelity AMSU, AVHRR i HI RS, uległ awarii zdaniem wielu ludzi, którzy to zauważyli. Oficjalne podsumowanie mówi, że nie było żadnych raportów mówiących o „degradacji sensorów” od momentu jego wystrzelenia we wrześniu 2000. roku. Jednakże wielu czołowych klimatologów zapewniło mnie, że te usterki były znane NOAA od wielu lat.
Mimo to ta rządowa agencja nieprzerwanie sprzedawała licznym międzynarodowym instytucjom błędne dane, trzymając w tajemnicy fakt, że satelitarne czujniki uległy „degradacji” i nie można na nich polegać w sprawie ustalania zakresu zmian klimatu. Automatyczne odczyty zostały skażone setkami, jeśli nie tysiącami, absurdalnie wysokich temperatur, z których część wskazywała temperatury dochodzące do 322 stopni Celsjusza. Jak już wiadomo, NOAA od co najmniej 2006 roku wiedziała o tych skandalicznych anomaliach i jednocześnie nie starała się ich usunąć.

NOAA nie ujawniła, jak wielu jej klientów (głównie międzynarodowych meteorologów i badaczy klimatu) zostało wprowadzonych błąd, wiemy jednak, że swoje dane sprzedawała na całym świecie. Te błędne wartości temperatur lądów i oceanów były od momentu wystrzelenia satelity wykorzystywane przez klimatologów do konstruowania modeli pogodowych. W rezultacie zachodzi podejrzenie, że niezliczone badania naukowe dotyczące wzrostu globalnych temperatur są całkowicie bezwartościowe.

Można przypuszczać, że niechęć NOAA do przyznania się do tych wieloletnich błędów wynikała z obawy przed nawałem procesów sądowych, które mo­gli jej wytoczyć jej klienci, głównie rządy innych państw i uniwersyteckie instytuty badawcze.
Bazując na tych zafałszowanych da­nych większość naukowców zgodziła się, że nasza planeta mogła ogrzać się w XX wieku o 0,6 stopnia Celsjusza (z marginesem błędu wynoszącym 0,5 stopnia, tyle że ten margines błędu okazuje się obecnie zbyt mały).

Z analizy fałszywych danych dotyczących temperatur uzyskanych przed wycofaniem satelity można stwierdzić, że wszystkie fałszywe odczyty temperatur znacznie przekraczały spodziewane wartości średnie – wiele z nich nawet czterokrotnie lub pięciokrotnie – i prawie żadna z tych fałszywych temperatur nie była niższa od średniej.
Alarm w tej sprawie podnieśli nie tylko sceptyczni klimatolodzy. Liczący 455 stron raport Narodowej Akademii Nauk podaje, że z powodu degradacji sieci satelitów Stanów Zjednoczonych zdolność kraju do monitorowania klimatu i ostrych warunków pogodowych stanęła pod wielkim znakiem zapytania.

„Satellitegate” podkreśla jeszcze jeden irytujący aspekt tuszowania przez rząd fałszywych danych dotyczących globalnego ocieplenia. Pomimo żądań większej transparentności i szerszego dostępu do danych wyrażanych od łat przez naukowców stojących po przeciwnych stronach debaty dotyczącej globalnego ocieplenia zazdrośni strażnicy z NASA i Brytyjskiego Zespołu ds. Badań Klimatu (Britain’s Climatic Research Unit) odma­wiają ich spełnienia, bezprawnie gwałcąc przepisy Ustawy o Wolności Informacji (Freedom of Information Act).

(Źródła: John 0’Suliivan, „Satellitegate: De- graded Sensors Cover-up”, www.canadafreepress.com, 16 sierpnia 2010; Climate Change Dispatch, 11 sierpnia 2010, http://www.climatechangedispatch.com/climate-reports/7491-official-satellite-failure-means-decade-of-global-warming-data-doubtful)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u