Związek konsumpcji margaryny z obniżeniem IQ dzieci

margarynaNajnowsze badania w sprawie wpływu diety na IQ (iloraz inteligencji) przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii, których wyniki opublikowano w magazynie Intelligence, ujawniły, że dzieci regularnie spożywające margarynę uzyskiwały w teście na inteligencję gorsze wyniki niż ich rówieśnicy. Naukowcy sprawdzili związek pomiędzy dietą i ilorazem inteligencji dzieci urodzonych w połowie lat 1990.

— Ustaliliśmy, że szereg dietetycznych czynników wykazuje istotny związek z wielkością miary inteligencji — oświadczyli naukowcy. — Związek pomiędzy spożywaniem margaryny i wskaźnikiem IQ był najbardziej spójnym i oryginalnym odkryciem.

Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na IQ, w tym statusu socjoekonomicznego, badacze odkryli, że dzieci w wieku trzech i pół roku, które spożywały codziennie margarynę, uzyskiwały w testach IQ o trzy punkty mniej od tych, które spożywały jej mniej. Analogiczne badanie przeprowadzone w odniesieniu do siedmiolatków wykazało jeszcze większą różnicę we wskaźniku IQ. która wyniosła sześć punktów. Co ciekawe, te różnice wystąpiły tylko u dzieci, które urodziły się z niedowagą, co sugeruje, że mózgi cierpiące na pewien niedobór mogą być bardziej podatne na problemy, których przyczyną jest dieta. Ponieważ badania były analogiczne względem siebie, badacze nie potrafili dokładnie określić, co wywołało tę rozbieżność w wysokości wskaźnika IQ pomiędzy tymi dwiema grupami dzieci. Podejrzewają, że winowajcą mogą być tłuszcze trans.

Stworzone przez dodanie atomów wodoru do nienasyconych tłuszczów roślinnych tłuszcze trans charakteryzują się dłuższym okresem trwałości i większą stałością w temperaturze pokojowej od naturalnych olejów roślinnych. W połowie lat 1990. w składzie margaryn było do 17 procent tłuszczów trans, jednak w ostatnich latach naukowcy odkryli, że tłuszcze trans nie tylko nie mają żadnej wartości odżywczej, ale również poważnie zwiększają ryzyko zawału serca i zgonu u spożywających je ludzi.

Obecnie margaryny zawierają w przybliżeniu około jednego procenta tłuszczów trans.

Sian Porter z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego podkreśla, że mimo iż ostatnio margaryny stają się zdrowsze od masła, konsumpcję obu produktów należy ograniczać.

(Źródła: Natural News, 12 lutego 2010, http://www.naturalnews.com/028150_margarine_intelligence.html, http://www.dailymail.co.uk)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u