Kontrola umysłów przez telefony komórkowe?

Czy elektryczne sygnały wydobywające się z telefonu mogą wpływać na określone fale mózgowe rezonujące z częstotliwościami transmisji telefonu komórkowego? Przeprowadzone niedawno dwa badania dostarczyły zaskakujących wyników w tej sprawie.

W pierwszym z nich, przeprowadzonym pod kierownictwem Rodneya Crofta z Instytutu Nauk o Mózgu Uniwersytetu Technicznego Swinburne w Melbourne w Australii, sprawdzano, czy transmisje telefonu komórkowego mogą zmienić czyjeś fale mózgowe. Uzyskane wyniki dowodzą, że kiedy telefon komórkowy nadaje, wzmocnieniu ulegają potężne fale mózgowe alfa.

Jeśli sygnały telefonu komórkowego wzmacniają czyjeś fale mózgowe alfa, to czy ukierunkowuje to tę osobę podprogowo w stronę zmienionego stanu świadomości lub ma w ogóle jakiś wpływ na działanie mózgu, który można by zaobserwować?

W drugim badaniu James Horne i jego koledzy z Ośrodka Badań Snu Uniwersytetu Loughborough w Anglii odkryli, że sygnały telefonu komórkowego nie tylko zmieniają zachowanie człowieka w czasie rozmowy, ale, co więcej, efekt zakłócenia fal mózgowych trwa jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu telefonu.

— To całkowicie niespodziewane odkrycie — oświadczył Horne.

Te badania dowodzą, że transmisje telefonu komórkowego mogą wpływać na wzorzec fal mózgowych człowieka i powodować zmiany behawioralne.

(Źródło: Scientific American, 7 maja 2008)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u