Naukowcy budują nanorobota

Amerykańscy i chińscy naukowcy stworzyli nanorobota z dwoma ramionami, który potrafi manipulować molekułami w urządzeniu zbudowanym z DNA.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego i chińskiego Uniwersytetu Nanjing twierdzą, że ta programowalna jednostka pozwala na przechowywanie i manewrowanie wzorcami DNA w niespotykanej dotąd skali.

Nadrian Seeman, porfesor chemii na Uniwersytecie Nowojorskim, jeden ze współautorów badań, oświadczył, że dwuramienny nanorobot umożliwia tworzenie nowych struktur DNA, to znaczy może zestawiać bloki nowych materiałów. Przy jego pomocy można tworzyć nowe syntetyczne włókna, poprawić kodowanie informacji i usprawnić komputery oparte na DNA.

Naukowcy, o których mowa, twierdzą, że ich urządzenie działa ze stuprocentową dokładnością, co zostało potwierdzone przy pomocy mikroskopów o powiększeniu umożliwiającym wizualizację przedmiotów o wymiarach kilku bilionowych metra.

Badania prowadzone przez profesora Shou-Jun Xiao i słuchaczy studiów podyplomowych, Hongzhou Gu i Jei Chao, opisał magazyn Nature Nanotechnology.

(Źródło: UPI, 16 lutego 2009, http://www.spacedaily.com/reports/US_Chinese_scientists_build_nanorobot_999.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u