Spożywanie alkoholu powoduje jeden na dziesięć zgonów w Europie

Jak wynika z najnowszych badań, jeden na dziesięć zgodnów w Europie i jeden na dwadzieścia pięć globalnie jest spowodowanych przez alkohol.

Lekarze publikujący w magazynia Lancet twierdzą, że osoby pijące alkohol najczęściej umierają z powodu ran, raka, choroby serca i marskości wątroby.

Twierdzą oni, że ludzie piją alkohol od początków znanej nam historii, ale teraz jest to bardziej wyniszczające.

W Europie 10 procent zgonów jest następstwem picia alkoholu. Krajem, który przoduje pod tym wzgledem, jest były Związek Radziecki, gdzie ten procent wynosi 15. Jeszcze wyższy procent zgonów jest w krajach rozwijających się, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej.

Autorzy twierdzą, że „globalnie wpływ alkoholu na rozwój choroby jest mniej wiecej takich samych rozmiarów, jakie miało palenie tytoniu w roku 2000, przy czym najwiekszy jest w krajach rozwijających się”. Podkreślają również, że większość dorołych ludzi na świecie powstrzymuje sie od picia alkoholu, zaś koszt picia alkoholu w kategoriach opieki zdrowotnej i szkód społecznych sięga jednego procenta produktu narodowego brutto w krajach o wysokich i średnich dochodach.

(Źródło: The Guardian, 26 czerwca 2009, www.theguardian.co.uk/society/2009/jun/26/alcohol-disease-death-rate-europe)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u