Cząstki-zjawy wewnątrz akceleratora

Podczas prowadzonych w USA eksperymentów fizycznych z zastosowaniem wysokich energii nie wiadomo skąd pojawiają się niezrozumiałe „cząstki-zjawy”. To zjawisko jest tak kontrowersyjne, że niemal jedna trzecia z 600 ludzi, którzy je odkryli, odmawia podania swoich nazwisk w liczącym 69 stron raporcie opisującym to odkrycie.

Czymkolwiek są te zjawy, ich efekt zauważono w około 100000 zdarzeń, co jest wystarczającą liczbą, abytraktować je jako coś więcej niż statystyczny przypadek.

Eksperymentatorzy z zakresu fizyki cząstek odnotowują czasami dziwne dane, ale rzadko zdarzają się, by jakieś zjawisko tego typu występowalo tak długo, że dane o nim publikuje cały zespół.

Widmowi goście pojawiaja się w detektorze zdarzeń w Labolatorium im. Fermiego (Collider Detector at Fermilab; w skrócie CDF) podczas jednego z dwóch eksperymentów prowadzonych przy pomocy Tevatronu, urządzenia zderzającego protony z antyprotonami. W ich wyniku odkryto nadmiar mionów które powstają, co ciekawe, centymetr poza polem zdarzenia. Może to być interpretowane jako powstawanie nowych cząstek o czasie życia 20 pikosekund. Komentarze utrzymane są w sensacyjnym tonie. Problem w tym, że standardowy model nie przewiduje istnienia takiej cząstki!

(Źródło: Nature, 3 listopada 2008)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u