Połykalny mikroukład RFID mający kontrolować, czy pacjent przyjął lekarstwo

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy wyprodukowali pigułki zawierające RFID-y (Radio Frequency Identification — identyfikator działający na częstotliwościach radiowych), mikroukłady i drukowane nanocząsteczkowe anteny, które komunikują się z telefonem komórkowym lub komputerem w celu powiadomienia lekarza, czy jego pacjent przyjął przepisane mu leki.

Twórcy tych pigułek mają nadzieję, że ich „donosicielska” technologia, która jest obecnie jeszcze na etapie prototypu, znajdzie zastosowanie w szeregu przypadków podawania leków w próbach klinicznych i przy leczeniu pacjentów cierpiących na chroniczne schorzenia, w których ważne jest przyjmowanie określonych dawek przepisanych leków we właściwym czasie.

Pigułka ma postać białej kapsułki z mikroukładem i anteną wydrukowaną na jej zewnętrznej powierzchni tuszem zawierającym nanocząsteczki srebra. Urządzenie noszone przez pacjenta energetyzuje mikroukład przy pomocy impulsów niskonapięciowego prądu elektrycznego. Mikroukład wysyła sygnały potwierdzające, że pastylka została połknięta i znalazła się żołądku. Te sygnały mogą być kierowane do telefonów komórkowych lub komputerów, informując w ten sposób lekarzy bądź członków rodziny.

(Źródło: Network World, 31 marca 2010, http://www.networkworld.com/news/2010/033110-edible-rfid.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u