Czy tłuszcz nasycony rzeczywiście nam szkodzi?

Nowe badania, których wyniki zaprezentowano na setnym dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemików Oleju (American Oil Chemists’ Society; w skrócie AOCS) w Orlando na Florydzie, sugerują, że tłuszcz nasycony nie musi być przekleństwem dla zdrowia, jak to od kilkudziesięciu lat utrzymuje oficjalna medycyna.

Wprost przeciwnie, pochodzący z właściwego źródła tłuszcz nasycony jest zdro­wym środkiem odżywczym niezbędnym organizmowi do utrzymania optymalnego stanu zdrowia.
Wyniki badań opublikowane w październikowym wydaniu magazynu Lipids wzywają przemysł medyczny do zmiany stosunku do tłuszczów nasyconych na oparty na naukowych podstawach, a nie na popularnych przesądach. Autorzy badań twierdzą, że niekorzystny wizerunek tłuszczów nasyconych wynika z nadmiernie uproszczonego, pseudonaukowego rozumienia roli tłuszczów w organizmie.
„Związek pomiędzy zawartością tłuszczów w diecie i zdrowiem jest bardziej złożony, zaś wariacje takich czynników, jak ludzkie geny, etap życia oraz jego styl, mogą prowadzić do różnych reakcji na spożywanie tłuszczów nasyconych” -wyjaśnia profesor dr J. Bruce German, profesor i chemik na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. – „Chociaż przesadnie bogate w tłuszcz i tłuszcz nasycony diety wiążą się u pewnych osób ze wzrostem ryzyka zapadnięcia na chorobę sercowo-naczyniową, założenie, że spożywanie tłuszczu nasyconego w jakichkolwiek ilościach jest szkodliwe, jest nadmiernym uproszczeniem nie popartym żadnym naukowym dowodem.

Błędne traktowanie tłuszczów nasyconych spowodowało, że wielu rzekomych ekspertów od zdrowego odżywiania skierowało ludzi na inne rodzaje tłuszczów, w tym na jednonienasycone i wielonienasycone. Podczas gdy te inne tłuszcze nie są z natury złe, zamiana potrzebnych organizmowi nasyconych tłuszczów wyłącznie na te inne nieuchronnie prowadzi do innych problemów ze zdrowiem, w tym do wzrostu ryzyka zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową.

„W okresach stresu serce sięga do rezerwy nasyconego tłuszczu, który je otacza” – wyjaśnia Pat Sullivan w swojej książce Wellness Piece by Piece: How a Successful Entrepreneur Discovered the Pieces to His Chronic Health Puzzle (Dobre samopoczucie, krok po kroku jak odnoszący sukcesy przedsiębiorca odkrył elementy układanki składające się na jego chroniczną chorobę). – „Mózg w 60 procentach składa się z nasyconego tłuszczu. Te tłuszcze pomagają w rozwoju i kształtowaniu struktury każdej komórki organizmu, jako że błona każdej z nich jest zbudowana wyłącznie z tłuszczu”.
Doskonałymi źródłami zdrowego nasyconego tłuszczu są, między innymi, orzechy, olej kokosowy, dzikie ryby i mięso zwierząt karmionych trawą.

(Źródło: Ethan A. Huff, „Is saturated fat reałly bad for you?”, 3 października 2010, , http://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-10/gg-tsf100110.php)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u