Szafran może ocalić ci wzrok

W wyniku najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Sydney w Australii oraz Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech ustalono, że jedna z najdroższych przypraw, szafran, chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV). To zioło spowalnia również postęp choroby zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej, która prowadzi do ślepoty.

Jeden kilogram ręcznie zbieranego szafranu z intensywnie czerwonych pręcików krokusa uprawnego kosztuje około 1800 dolarów. Szafran ma wiele zastosowań, w tym jako przyprawa do potraw, barwnik oraz lek na około 90 schorzeń.

Według Monique Simmonds, która zajmuje się leczniczymi własnościami roślin z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew (dzielnica Londynu), szafran jest bogaty w związki, które czynią go zdolnym do leczenia szeregu różnych schorzeń.

— Występujące w szafranie unikalne związki, które mogą mieć, jak sądzimy, dużą wartość terapeutyczną, to krocyna i safranal. Należą one do rodziny karotenoidów, do tej samej co beta-karoten (rodzaj witaminy A). Karotenoidy nadają takim roślinom, jak marchew i czerwone papryki, ich kolor. Badania wykazały, że te związki odgrywają zasadniczą rolę w zachowaniu wzroku oraz w ochronie przed rakiem i chorobą Alzheimera — twierdzi Monique Simmonds.

W wyniku badań wzroku okazało się, że w przypadkach zwyrodnienia plamki żółtej u pacjentów, którzy spożywali pokarmy zawierające szafran, nastąpiła regeneracja komórek plamki, co zaowocowało poprawą ostrości widzenia.

— Szafran zdaje się mieć wpływ na geny regulujące zawartość kwasów tłuszczowych w komórce, co wzmacnia i ujędrnia komórki odpowiadające za wzrok — twierdzi profesor Silvia Bisti, wiodąca badaczka zespołu.

Krajowy Instytut Pediatrii z Nowego Meksyku przeprowadził badanie, w ramach którego naukowcy obserwowali przeciwrakowe efekty będące następstwem spożywania szafranu. Krocyna i safranal, związki, które naukowcy podejrzewają o zdolność poprawiania wzroku, wiązane są również z efektem przeciwnowotworowym.

— W wyniku badań ustalono, że szafran wspomaga odporność, pomagając dojrzewać białym krwinkom oraz zwiększając poziom enzymów, które pomagają organizmowi w rozkładaniu toksyn — oświadczył autor badań, Fikrat Abdullajew.

W ramach innych badań, których wyniki opublikował magazyn British Journal of Gynaecology, ustalono, że szafran jest użyteczny w likwidowaniu objawów syndromu przedmiesiączkowego, w tym w zmniejszeniu depresji, podrażnienia i huśtawki nastrojów.

Szafran można kupić jako suplement w postaci proszku lub w kapsułkach. Kiedy kupuje się jakieś przyprawy lub zioła, zwłaszcza takie, które dodaje się do potraw podczas ich gotowania, należy upewnić się, czy nie zostały napromieniowane.

(Źródła: Natural News, 11 marca 2010, http://www.naturalnews.com/028346_saffron_eyesight.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u