Elektryczność inicjuje transformacje komórek macierzystych

Dzięki oddziaływaniu na komórkowe impulsy elektryczne będzie można zarządzać aktywnością komórek macierzystych, które są niezwykle cenne z powodu ich zdolności do różnicowania się w dowolny rodzaj komórek występujących w organizmie.

Obecnie badacze poddają komórki macierzyste działaniu odżywek i środków wzrostu, aby zapoczątkować ich zróżnicowanie i kontrolować to, jakimi się staną. Po odkryciu przez Davida Kaplana i jego zespół z Uniwersytetu Tuftsa w Bostonie zmian napięcia w dorosłych ludzkich komórkach macierzystych podczas ich różnicowania się w komórki tłuszczu i kości, odkrywcy zaczęli zastanawiać się, czy zmiany napięcia można wykorzystac do wpływania na ostateczne przeznaczenie komórek macierzystych.

Kiedy zablokowali przepływ jonów w partii świeżych komórek, nastąpiło zachamowanie ich różnicowania, natomiast dodanie chemikaliów zwiększających napięcie na błonach komórkowych przyśpieszyło ich transformację.

Zespół ma nadzieję, że w przyszłosci moze udać się wykorzystać tę metodę do dokładniejszego kontrolowania różnicowania komórek macierzystych w celu hodowania organów do transplantacji. Wytworzenie przez komórki tłuszczu i kości różnych napięć w trakcie ich różnicowania sie daje nadzieję, że tego rodzaju komórki bedzie można wytwarzać z pomocą elektryczności.

(Źródło: New Scientist, 13 grudnia 2008, www.newscientist.com/article/mg20026865.500-electricity-sparks-stemcell-transformation.html)


Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0 feed. Możesz leave a response, or trackback z Twojej własne strony.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

 
stat4u